вторник, 24 май 2011 г.
Pancetta, cottage cheese, zucchini and dried cherry tomatoes
Панчетата е вид бекон, направен от част от свинските гърди с подправки. В италианската кухня е широко застъпено неговото ползване в кулинарията при приготвяне на пици, салати и т.н
Сушените домати приготвих за първи път в домашни условия. За инструкции ползвах блога Готвенето е забавно http://cook-4fun.blogspot.com/2010/08/blog-post_29.html
Използвах 200 грама чери домати, измих и разполвих. Наредих в тавичка, предварително покрита с хартия за печене. Поръсих ги със сух босилек и риган, нарязох стрък пресен чесън на ситно, използвах морска сол- около супена лъжица и кафява захар /1/2 чаена лъжичка/. Полях отгоре 2-3 с.л зехтин. Оставих ги на пряка слънчева светлина около 4 часа, след това продължих сушенето във фурната- около 2 часа на 100-120 градуса с вентилатор, като на няколко пъти отварях фурната за 2-3 минути. Затворих в буркан за няколко часа, за да поемат всички аромати. Вкусът и аромата им наистина се неустоими.
За завършек на ястието запекох на тънко нарязана половин тиквичка на грил тиган. НА всяко парченце бекон се поставят 2 кръгчета тиквички, чаена лъжичка от сиренето и две половинки от сушените доматчета. Навиваме рулце и закрепяме с клечка за зъби.
Нареждаме в тавичка и запичаме за около 20 минутки на максимални градуси във фурната. Поднася се охладено, чудесно мезе за бира или винце. :)))))))
неделя, 8 май 2011 г.
Apple tart
Един прекрасен, бърз и непретенциозен сладкиш, който може да направите по всяко време на годината.
за тестото:
125 гр. масло /на стайна температура/
200 гр. брашно
120 гр. студена вода
шипка сол
1 пак. ванилена захар
3 средно големи ябълки
5-6 с.л кафява захар
1 с.л канела
конфитюр от кайсии за глазура
От маслото, брашното, солта и водата замесваме тесто, което оставяме в хладилник за около час. След това разточваме кръг с малко по-голям диаметър от тавичката, в което ще печем. Поставяме го в тавичката и с точиката минаваме ръба, за да отделим излишното количество. Надупкваме с вилица основата, поръсваме с половината захар и канелата. Покриваме с хартия за печене и изсипваме шепа бобени зърна за тежест, за да не се надуе блата. Печем на 180 градуса до порозовяване на блата. През това време обелваме ябълките, почистваме вътрешността им и режем тънки филийки. Вадим блата и редим резените отгоре. Отгоре ги наръсваме с останалата захар и запичаме отново за около 20 минути. След като извадим намазваме с конитюра от кайсии все още горещия сладкиш. Сервираме охладен, за завършек може с топка сладолед или със сладка сметана. Да ви е сладко!
Кифлички с дебърцини
Отново на гости в блога на Танита, този път с идея за закуска на децата в почивните дни http://tanitaang.blogspot.com/2009/03/blog-post_07.html
1 и 1/4ч.ч прясно мляко- стайна температура 27 градуса по Целзий
1бр. Яйце – + 1 белтък(жълтъка за намазване отгоре)
1с.л. олио
4ч.ч брашно
1с.л мая
1с.л захар
1ч.л сол
Замесва се тесто от изброените продукти- аз сложх брашното в купа, направих кладенче, в 1/4 ч.ч мляко сложих яйцето и белтъка и разбих добре, в другата част от млякото разтворих сухата мая със захарта. Изсипах в кладенчето двете млечни смеси, разбърках с част от брашото и добавих мазнината и солта. Меси се тестото до хомогенна маса и оставаме настрани да втаса. Разделяме тестото на 3 равни части и разточваме, като се стремим да придадем правоъгълна форма на листа. Режем тънки ленти с еднаква ширина и усукваме около 1/3 дебърцин. Намазваме с леко разбития с вода жълтък и поръсваме със щипка сух босилек за аромат. Оставяме за малко да втасат и печем на 180 градуса до готовност /приятен златист загар/.
петък, 6 май 2011 г.
Имамбаялдъ- различният поглед
Imam Bayildi или "Имамът припадна"
Съществуват много версии за появата на това ястие, но за най-правдоподобна се смята историята за един имам – мюсюлмански духовник, който при гледката на приготвения от неговата жена пълнен патладжан, припаднал от възторг.
Ето и моят "прочит" на това толкова известно турско ястие:
4 средно големи патладжана
4-5 домата
връзка пресен лук
1 зелена чушка
1/2 средно голяма тиквичка
1 стрък пресен чесън
връзка магданоз
2-3 с.л зехтин
и за заливката /която е по желание/
2 яйца
1/2 ч.ч кисело мляко
1-2 с.л брашно /в зависимост от консистенцията на млякото/
Нарязваме измитите патладжани на филийки и ги посоляваме. Оставяме ги настрани да отделят кафеникавият сос, който както всички знаем е вреден. През това време нарязваме на ситно морковите, тиквичката, лука, чесъна и връзката магданоз. Доматите настъргваме на едро ренде.Запържваме филийките патладжан от двете страни и отцеждаме върху домакинска хартия. Моят вариант- всяка изпържена филийка навих на рулце и наредих на дъното на йенска тенджерка с отворите нагоре- за да може да проникне плънката. След като покрием цялото дъно с патладжан, го заливаме с приготвената плънка от зеленчуци- задушаваме заедно всички зеленчуци, добавяме сол и щипка захар.Покриваме ястието с наситнения магданоз. Последно правим млечната заливка и разнасяме равномерно. Печем на максимални градуси до запичане на пастата- около 25 минути.
Поднасяме ястието задължително охладено, в компанията на пресни лук и чесън и по възможност домашно сирене. А за мъжете- задължително нещо за скара, защото това за тях е само гарнитура :))))))))))
Да ви е сладко.
понеделник, 2 май 2011 г.
Пълнени чушки с елда и тиквички
Продукти /за 10 чушки/
1 ч.ч елда
2 домата
2-3 средно големи моркова
1 по-голяма тиквичка
2-3 стръка пресен лук
1/2 връзка копър
сол
20-30 грама масло
за млечният сос:
2 яйца
1/2 кофичка кисело мляко
2 с.л брашно
2 с.л мазнина
Елдата сваряваме в подсолена вода да се разпука. Зеленчуците настъргваме или нарязваме на дребни кубчета, и задушаваме в тиган с маслото. Последно прибавяме елдата и разбъркваме добре. Поръсваме с ситно нарязаният копър и плънката е готова. С нея пълним предварително измитите и почистени чушки. Подреждаме ги в подходящ съд /аз използвах керамичния гювеч/ и наливаме чаша и половина вода. Печем 40-50 минути. След като са готови приготвяме соса- в мазнината запържваме брашното, през това време разбиваме яйцата и киселото мляко и ги смесваме. Сипваме ги при брашното и бъркаме, за да не стане на бучки. Заливаме полученият сос с водата, в която са се пекли чушките. Поднасяме готовите чушки, поляти със сос и поръсени с малко настъгран пармеджан.
Абонамент за:
Публикации (Atom)